Rok 2023 jest dla Latowicza przełomowy, bowiem po 154 latach odzyskał prawa miejskie. To także doskonała okazja do obchodów jubileuszu praw miejskich, ponieważ w tym roku przypada 600. rocznica ich nadania.

Z okazji odzyskania praw miejskich zorganizowana została na początku roku gala. Uroczystego odczytania aktu nadania statusu miasta Latowiczowi dokonała senator RP Maria Koc, a poseł na Sejm RP Daniel Milewski przekazał Burmistrzowi Bogdanowi Świątek-Górskiemu symboliczny klucz do miasta.

Mariusz Dawid, w imieniu Prezesa Poczty Polskiej, przekazał na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz Burmistrza folder z kartką pocztową, przygotowaną specjalnie na okoliczność odzyskania praw miejskich przez Latowicz, po czym nastąpiła oficjalna prezentacja kartki.

Jako poseł na Sejm RP, a zarazem mieszkaniec tej ziemi, jestem dumny z tego, że Latowicz, którego historia sięga XIII wieku, powraca na mapę Polski jako miasto. To moment symboliczny, ale także niosący wymierne korzyści dla całej lokalnej społeczności. Jestem pewien, że władze samorządowe dobrze wykorzystają szansę, jaką daje przywrócenie Latowiczowi praw miejskich i że dzięki tej decyzji powstaną tu nowe inwestycje, a status gminy miejskiej zachęci jak najwięcej osób do osiedlania się w tym pięknym zakątku Mazowsza

– mówił poseł Milewski do zebranych.

O oprawę artystyczną i edukacyjną zadbali uczniowie Zespołu Szkół w Latowiczu w kostiumowym programie artystycznym, podczas którego przybliżyli zebranym gościom dzieje Latowicza.

Na zakończenie goście mieli okazję obejrzeć koncert znanego zespołu Blue Cafe.

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.