14 kwietnia w Jakubowie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej komisarza Policji Państwowej Mariana Dominika Aksmana, zamordowanego w 1940 roku w Twerze oraz jego brata księdza Juliusza Felicjana Aksmana, który został zamordowany w Dachau w 1942 roku. Wydarzenie uświetniła asysta honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz Orkiestra Dęta z Jakubowa.

W Jakubowie nastąpiło posadzenie Dębu Pamięci oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej, ku czci pamięci zamordowanego komisarza Policji Państwowej w Twerze w 1940 roku Mariana Dominika Aksmana. Podczas wydarzenia uczczono także pamięć księdza Juliusza Felicjana Aksmana, zamordowanego w Dachau w 1942 roku, brata komisarza. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie ofiar „katyńskiego dramatu”.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także samorządów lokalnych, służb mundurowych i instytucji państwowych. Zaproszenie przyjęli również członkowie rodziny ofiar zbrodni katyńskiej oraz przedstawiciele placówek oświatowych.

Delegacje złożyły wieńce pod tablicą pamiątkową, a uczniowie klasy policyjnej z Zespołu Szkół w Mrozach zapalili znicze.

Uroczystego i podniosłego charakteru wydarzenia nadała asysta honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Policji, Orkiestra Dęta z Jakubowa oraz obecne poczty sztandarowe.  

źródło: KPP Mińsk Mazowiecki

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.