Wilki pojawiły się w gminie Siennica. Zastępca wójta, Mariusz Kozera, wystosował do mieszkańców apel w tej sprawie.

„W ostatnim czasie na terenie gminy Siennica, w miejscowości Majdan, stwierdzono obecność wilków. Ze względu na rosnący zasięg populacji wilka, przy jednoczesnej tendencji zabudowy nowych terenów, wzmożonej obecności człowieka w lasach (rekreacja, sport) i łatwości dokumentowania obecności zwierząt w naszym sąsiedztwie (np. przez telefony komórkowe), gatunek ten z całą pewnością może być obecnie częściej widywany i rejestrowany. Taka sytuacja może budzić niepokój mieszkańców, niemniej charakter zdarzeń z udziałem nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa powszechnego” – informuje Kozera.

Jak czytamy dalej, wilki są zazwyczaj bardzo ostrożne i płochliwe, ale także bardzo ciekawskie, szczególnie w przypadku młodych osobników. Co istotne, ich zmysł wzroku jest słabszy od innych zmysłów, nie widzą wszystkich kolorów, łatwiej rozpoznają obiekty poruszające się. Z tego względu wilk niekiedy zatrzymuje się, przygląda i nie ucieka natychmiast po zobaczeniu człowieka.

Nie jest to objaw agresji, lecz raczej zaciekawienia i upewnienia się, czy nie grozi mu niebezpieczeństwo. Podobnie zachowuje się wiele dzikich zwierząt, także te, na które regularnie się poluje. Błędne jest zatem opisywanie takiego zachowania, jako przejawu „utraty lęku przed człowiekiem” np. na skutek objęcia ochroną i zaprzestania polowań na ten gatunek” – podkreślono w komunikacie.

Mimo to, jeśli spotkamy wilka, należy zachować ostrożność – to nadal dzikie zwierzę, które może zachować się nieobliczalnie, jeśli jest chore, zranione albo wystraszone. Co ważne, nie próbujmy podchodzić do zwierzęcia, dotykać go czy karmić. Dokarmianie, niezabezpieczone pojemniki na odpady i kompostowniki zachęcają wilki do bytowanie w pobliżu zabudowań.

„W przypadku stwierdzenia faktu podchodzenia wilków w pobliże Państwa gospodarstw domowych skutkujących naruszeniem bezpieczeństwa prosimy o niezwłoczne zgłoszenie do Urzędu Gminy, do p. Wiesława Ładusiaka, tel. 574 777 295, e-mail: oc@ugsiennica.pl” – napisano.

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.