Stowarzyszenie Grupa Rekonstruktorów Historycznych „Bajka” przeprowadziło rekonstrukcję bitwy pod Kuflewem, która miała miejsce w czasie Powstania Styczniowego.

Bitwa została stoczona 27 października 1863 r. z wojskami rosyjskimi przez oddział powstańczy pod dowództwem Kazimierza Kobylińskiego w lesie pomiędzy Kuflewem a Piasecznem.

Przed bitwą widzowie mogli obejrzeć pokazy jazdy konnej i musztry Kozaków. Następnie Stowarzyszenie Grupa Rekonstruktorów Historycznych „Bajka” wystąpiło w barwach 6. Pułku Strzelców Konnych im. Wielkiego Hetmana Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. W rekonstrukcji udział wzięło około 100 osób, które odgrywały role żołnierzy wojsk polskich i rosyjskich. Mieszkańcy Mrozów mieli okazję oglądać przemarsz wojsk powstańczych, rozbicie obozu i odpoczynek oddziału w lesie, wizytę w karczmie seciny Kozaków Dońskich, wypad w kierunku powstańców i ich wyparcie z lasu.

Tegoroczne Dni Mrozów odbyły się w dniach 10-11 czerwca pt. „Dni Mrozów z historią”. Tematem imprezy było nawiązanie do różnych okresów historii.

Organizatorami byli: Burmistrz Mrozów, Gminne Centrum Kultury i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mrozach.

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.