11 maja powiat miński odwiedzili przedstawiciele ambasady Republiki Uzbekistanu w Polsce. Spotkali się oni z przedstawicielami lokalnych władz i organizacji.

W naszym powiecie gościli Mirzokhid Alikulov, radca ds. ekonomicznych i handlowych, i Maruf Karimov, konsul generalny ambasady Republiki Uzbekistanu w Rzeczypospolitej Polskiej. Najpierw wysłuchali najważniejszych informacji dot. powiatu mińskiego – oświaty, inwestycji, modernizacji infrastruktury czy pomocy społecznej i zdrowia.

Mirzokhid Alikulov przypomniał, jak wiele łączy Polskę i Uzbekistan, m.in. pomoc narodu uzbeckiego armii gen. Władysława Andersa i towarzyszącej jej ludności cywilnej czy udzielenie wsparcia przez Polskę obywatelom Uzbekistanu, którzy uciekali z ogarniętej wojną Ukrainy. Mówił również o możliwościach współpracy pomiędzy naszymi państwami w zakresie przemysłu tekstylnego, branży farmaceutycznej, energetyki, rolnictwa, a także w dziedzinie kultury i edukacji.

Następnie goście udali się do gminy Mrozy, gdzie w Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza odbyła się konferencja „Jedwabnym szlakiem do… UZBEKISTANU”. Później dyplomaci odwiedzili jedno z przedsiębiorstw w Stojdałach, gdzie rozmawiali z właścicielem firmy o możliwościach współpracy gospodarczej.

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.