O niezwykłej pracy strażaków, wyruszeniu do akcji w środku apelu i zachęcaniu do wspierania Ochotniczych Straży Pożarnych rozmawiamy z radnym powiatowym reprezentującym gminę Mińsk Mazowiecki i gminę Stanisławów Piotrem Pustołą.

Kurier WM: Panie radny, od lat wspiera Pan jednostki ochotniczej straży pożarnej w naszym powiecie. Skąd to się wzięło? Dlaczego akurat OSP?

Piotr Pustoła, radny powiatowy: Praca strażaków fascynuje wielu od najmłodszych lat. Ja ze względów zawodowych nie mogłem się zaangażować bezpośrednio w działalność jednostki jako aktywny druh, więc wraz z rozpoczęciem misji samorządowej właśnie we wspieraniu OSP znalazłem jeden z filarów swojej pracy radnego. Zresztą nie można patrzeć na to przez pryzmat wspierania tylko samych jednostek. Każdy sprzęt, który trafia do OSP, to sprzęt dla ludzi z okolicznych miejscowości. Bezpośrednio korzystają z niego oczywiście strażacy, ale – ogólnie rzecz biorąc – służy on wszystkim mieszkańcom. Dlatego ważne jest, by jeśli samemu nie można zostać aktywnym członkiem OSP w swojej miejscowości, to znaleźć inną formułę włączenia się w działalność jednostki. Każdy może pomóc. Bardzo dobrym przykładem są np. darowizny przekazywane przez przedsiębiorców. W ten sposób wszyscy przyczyniamy się do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Jaki przykład wsparcia dla lokalnych OSP może Pan przytoczyć?

Myślę, że jednym z lepszych będzie pomoc w pozyskaniu sprzętu dla OSP Zamienie. Dzięki tej współpracy zakupiliśmy nowy maszt oświetleniowy Peli Rals 9490C, który pozwala na szybkie rozstawienie zestawu nawet w bardzo trudnych i niedostępnych miejscach, a także dwie podpory PT 1200 przeznaczone do stabilizacji ratowniczej, zabezpieczające pojazd w sposób niepowodujący jego przemieszczenia – zarówno podczas akcji ratunkowej, jak i po niej.

Dlaczego akurat OSP Zamienie? Co z pozostałymi jednostkami w okolicy?

Przytoczyłem ten przykład jako pierwszy, ponieważ to jednostka najbliższa mojemu miejscu zamieszkania. Oczywiście staram się wspierać nie tylko OSP Zamienie. Regularnie współpracuję między innymi z OSP Brzóze, OSP Pustelnik, OSP Czarna, OSP Stanisławów i OSP Stara Niedziałka. To bardzo prężne jednostki. Warto też podkreślić, że to nie jest tylko współpraca wynikająca bezpośrednio z funkcji radnego powiatowego. Te wspólne działania pozwoliły mi na zawarcie wielu przyjaźni,poznanie mnóstwa wartościowych, fantastycznych ludzi. Z tego miejsca serdecznie pozdrawiam wszystkich z nich! Często pomagam druhom w pisaniu wniosków do poszczególnych instytucji dotujących działalność strażacką. Wsparcie ze strony instytucji rządowych jest bardzo ważne. Niedawno zostały podpisane umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu, jak też działalność Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Tutaj bardzo owocnie współpracujemy z naszymi parlamentarzystami. Środki trafią między innymi do OSP Stara Niedziałka, OSP Królewiec, OSP Zamienie, OSP Pustelnik i OSP Stanisławów. Bardzo się cieszę, że te jednostki otrzymują kolejne wsparcie, bo dzięki temu sprzętowi mogą jeszcze sprawniej ratować dobytek i życie ludzkie.

A czy w trakcie tej współpracy, może jakiegoś spotkania, wydarzyło się coś, co szczególnie zapadło Panu w pamięć?

Takich historii znam sporo, ale chyba jedną z ciekawszych jest wspomnienie z obchodów 60-lecia OSP Brzóze. W wydarzeniu brało udział wielu gości, jak również zaprzyjaźnione delegacje OSP z naszego powiatu. Proszę sobie wyobrazić: trwa uroczysty apel, w którym uczestniczą poszczególne delegacje, są poczty sztandarowe różnych OSP i nagle wśród którejś z grup coś się zaczyna dziać,jest wyraźne poruszenie… Okazało się, że strażacy z jednej z jednostek dostali wezwanie do zdarzenia i tak jak stali — zerwali się do biegu, do swoich aut i pognali na ratunek. Ta historia jest doskonałym przykładem tego, jak bardzo ważna jest ich misja. Cokolwiek by się nie działo, strażacy zawsze są gotowi do akcji. To budzi mój niesamowity podziw. Wielu z nas, w tym ja sam, zetknęliśmy się w kryzysowych sytuacjach z pomocną dłonią druhów ochotników, np. w przypadku pożaru czy zdarzenia drogowego. Dlatego raz jeszcze zachęcam do działalności w OSP, jak też wspierania naszych druhów na wszelkie możliwe sposoby.

Dziękujemy za rozmowę.

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.