Wybitny pisarz gościł w sobotę, 27 maja, w Mińsku Mazowieckim. Jacek Dukaj odsłonił swoją gwiazdę w Alei Literatury.

Pisarz gościł w Mińsku Mazowieckim przy okazji IX Gali Alei Gwiazd Literatury. Dukaj został laureatem przyznawanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną Gwiazdy Alei Gwiazd Literatury.

Przed odsłonięciem swojej gwiazdy na Placu Kilińskiego, Dukaj wziął udział w spotkaniu autorskim, które poprowadził Michał Cetnarowski, redaktor działu literatury polskiej w magazynie „Nowa Fantastyka”. Spotkanie przyciągnęło tłumy fanów twórczości pisarza.

Gali towarzyszył konkurs, w którym uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować, uszyć i zaprezentować stroje inspirowane postaciami z popkultury, utrzymane w stylistyce fantastycznej. Widzom zaprezentowano trzy nagrodzone kreacje, które najlepiej oddawały ducha literatury fantastycznej.

W trakcie imprezy zagrał zespół „Motion Trio”. Przy okazji wizyty Dukaja w Mińsku Mazowieckim, można było nabyć jego książki oraz wziąć udział w okolicznościowej loterii.

Kim jest Jacek Dukaj?

Jacek Dukaj jest autorem wielu powieści z gatunku fantastyki. Dotychczas na rynku książkowym ukazały się m.in. „Czarne oceany”, „Inne pieśni”, „Perfekcyjna niedoskonałość”, „Lód”, „Wroniec”, „Starość aksolotla”, „Imperium chmur” oraz liczne opowiadania – w tym zekranizowana przez Tomka Bagińskiego „Katedra”. Pisarz jest wielokrotnym laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla, był nominowany także do Paszportu „Polityki” oraz do nagrody literackiej Nike i Angelusa. Jest laureatem nagrody Kościelskich oraz Europejskiej Nagrody Literackiej.

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.