„Sójka Mazowiecka” to niepowtarzalne wydarzenie, które stało się jedyną tego typu imprezą w Polsce, łączącą w sobie tradycję z nowoczesnością. Festiwal przyciąga turystów z całego kraju, którzy chcą doświadczyć wyjątkowego smaku kulinarnej uczty, skosztować regionalnych produktów tradycyjnych i cieszyć się artystycznymi występami. Organizowany w malowniczym miasteczku Cegłów, otoczonym pięknymi lasami, „Sójka Mazowiecka” przyciąga także nowych mieszkańców i gości, którzy podziwiają urok tego miejsca.

W miasteczku Cegłów odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny regionu. Na festiwalowej scenie wystąpili wspaniali artyści, tacy jak B-QLL, DJ Wika oraz Maciej Maleńczuk. Jednym z najbardziej oczekiwanych elementów „Sójki Mazowieckiej” był finał konkursu na najlepszą potrawę regionalną. Wśród utalentowanych uczestników znalazła się także Pani Jadwiga Kowalczyk, laureatka tegorocznego festiwalu. Jadwiga podzieliła się swoją historią, mówiąc:

„Sojkę Mazowiecką robię bardzo często w domu, ponieważ moje wnuki uwielbiają ten smak. Nie pamiętam już, ile lat temu brałam udział w konkursie jako członkini Koła Gospodyń, ale wtedy zdobyłam pierwsze miejsce. Teraz wzięłam udział indywidualnie i ponownie zajęłam pierwsze miejsce. Przygotowuję to danie w tradycyjny sposób, tak jak kiedyś robiły to nasze prababcie. Składają się na to chude mięso, duża ilość grzybków i delikatnie zrumienione ciasto bez jajka. Dekorujemy Sójki jajkiem, dzięki czemu pięknie się złocą.”

W roli prowadzącego całej imprezy był Paweł Konjo, który od lat jest związany z „Sójką Mazowiecką” . Niezwykłą atrakcją festiwalu był również śmigłowiec, który zapewnił unikalne widoki z lotu ptaka. Dzięki niemu uczestnicy mogli podziwiać „Sójkę” oraz malownicze tereny Cegłowa z niezwykłej perspektywy. Wszystko to dopełnia gwiazda wieczoru, Maciej Maleńczuk, który swoim koncertem zapewnił niezapomniane przeżycia muzyczne.

Burmistrz Cegłowa, Marcin Uchman, podkreślił znaczenie festiwalu dla miasta i całego regionu:

„Sójka Mazowiecka” to niezwykle istotne wydarzenie, które przyciąga turystów z różnych zakątków kraju. Nasz festiwal to nie tylko smakowite potrawy i artystyczne występy, ale również okazja do promocji kultury i tradycji Mazowsza. Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować nasz piękny region i zapewnić gościom niezapomniane doświadczenia”.

„Sójka Mazowiecka” to również dowód na to, że gmina Cegłów jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, które organizuje takie wydarzenia w sezonie letnim, korzystając z przyjaznej aury dla imprez plenerowych. Festiwal Folkloru i Smaku „Sójka Mazowiecka” jest organizowany głównie przez Gminną Bibliotekę Publiczną – Kulturotekę w Cegłowie we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Cegłów.

zdj. Dawid Ewiak

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.