W piątek, 23 czerwca, uczniowie zakończyli oficjalnie rok szkolny. Policjanci apelują o zadbanie o swoje bezpieczeństwo w okresie wakacji.

Podobnie jak w ubiegłym roku Komenda Stołeczna Policji w okresie od 24 czerwca do 3 września 2023 roku  swoje działania oprze na kilku filarach związanych z bezpieczeństwem. Będzie to:

  • bezpieczeństwo na drogach (do i z miejsca wypoczynku)
  • bezpieczeństwo w miejscu wypoczynku
  • bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania

W miejscach szczególnie wrażliwych pod kątem zachowania porządku publicznego policjantom mogą towarzyszyć funkcjonariusze innych służb takich jak Straż Ochrony Kolei, Inspekcja Transportu Drogowego, czy Żandarmerii Wojskowej lub Straży miejskich i gminnych. Pod lupą funkcjonariuszy znajdą się wszelkie szlaki komunikacyjne ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania narkomanii, alkoholizmu, używania dopalaczy.

Nadzorem objęte zostaną miejsca organizacji wszelkich form letniego wypoczynku z naciskiem na obozy i biwaki nie tylko harcerskie. Tu kontrole prowadzone będą wspólnie z przedstawicielami np. Sanepidu, straży pożarnej lub straży gminnych. Szczególnym nadzorem objęte zostaną miejsca masowej rozrywki. Analogicznie w okresie letnim punkty sprzedaży alkoholu zostaną objęte dodatkowym nadzorem pod kątem dostępności używek dla osób poniżej 18 roku życia. Policjanci będą reagować na wszelkie sygnały sprzedaży alkoholu i tytoniu osobom nieletnim oraz miejsc grupowania się młodzieży. Będzie to połączone z większą liczbą działań związanych z profilaktyką uzależnień.

Słoneczne lato, upalne weekendy wzmagają potrzebę korzystania z różnych akwenów wodnych. Nie zawsze jednak wybierane są punkty bezpieczne dla kąpieli. Niestety, nad wodą nie brakuje amatorów ekstremalnych skoków do wody, pływania pod wpływem alkoholu lub korzystania ze sprzętu wodnego pod wpływem innych używek. Wychodząc naprzeciw potrzebie zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa nad zbiornikami wodnymi, w tym egzekwowania przestrzegania przepisów obowiązujących na akwenach patrole stołecznej policji kontrolą obejmą „dzikie kąpieliska” oraz miejsca obsługujące infrastrukturę rekreacyjno-sportową.

W miejscu zamieszkania o bezpieczeństwo dbać będą także dzielnicowi. Do ich zadań należeć będzie także zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo przy pracach polowych w tym interwencje w przypadku angażowania małoletnich do obsługi maszyn rolniczych.

Źródło: Mińska Policja

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.