28 czerwca gmina Cegłów zaprasza na wspólne uczczenie pamięci pomordowanych mieszkańców gminy w czasie Pacyfikacji Cegłowa, która miała miejsce dokładnie 80 lat temu, 28 czerwca 1943 roku.

Z tej okazji w Gminnej Bibliotece Publicznej – Kulturotece w Cegłowie, odbędzie się o godz. 19.40 prezentacja okolicznościowej publikacji, poświęconej wydarzeniom Pacyfikacji.

„Zapraszamy wszystkich, do rozmowy o historii, wspomnieniach, do rozmowy o pamięci, która ocaliła od zapomnienia” – piszą organizatorzy.

Obchody odbędą się przy udziale Wojskowej Asysty Honorowej 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego Wojska Polskiego.

Pacyfikacja Cegłowa

Do okrutnego mordu dokonanego przez Niemców na mieszkańcach Cegłowa i Cisia, którzy ukrywali Żydów, doszło 28 czerwca 1943 r. Niemcy zaskoczyli okoliczną ludność, wkraczając do miejscowości wczesnym rankiem. Oficerowie wyrwali ludzi ze snu i zaczęli gromadzić ich przed domami. W Cisiach podpalono zabudowę, a tłum ludzi przepędzono do Cegłowa na plac znajdujący się przy kościele. Niemcy wybrali spośród Polaków grupę ludzi, których nastęnie rozstrzelano za udzielanie pomocy Żydom przez mieszkańców obu miejscowości.

„Kara, jaką ponoszą w tej chwili ci ludzie, to kara za łamanie zarządzeń niemieckich. Następnym razem zginiecie wszyscy, a wasze domy zrównane zostaną z ziemią” – powiedział w trakcie egzekucji oficer niemiecki Johan Szmidt.

Rozstrzelano wówczas 25 Polaków i 3 Żydów.

Bożena Worono

Jestem absolwentką studiów magisterskich na kierunku „Kryminalistyka” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzącą audycji radiowej "Oby do poniedziałku" na antenie "Pallotti.fm". Moja wszechstronna osobowość nie ogranicza się tylko do radia, bowiem niektórzy mnie także kojarzą z programu telewizyjnego "Nad Niemnem" emitowanego w TVP Polonia, w którym miałam przyjemność prowadzić program. Oczywiście, nie zapominam o swoich korzeniach dziennikarskich, bo wcześniej ukończyłam studia licencjackie na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na Uniwersytecie Warszawskim. To był czas, w którym nauczyłam się o sile słowa pisemnego i odkryłam, jak narracja może kształtować nasze spojrzenie na świat.  W międzyczasie uwielbiam angażować się w konkursy muzyczne i recytatorskie: wystąpienia na scenie, czucie pulsującego tłumu i oddanie emocji poprzez dźwięki i słowa - to jest to, co sprawia, że moje serce bije szybciej.